Notebook Tamir Forumu

Gönderen Konu: LCD monitör birkaç saniye sonra görüntü gidiyor kapanıyor  (Okunma sayısı 1038 defa)

Çevrimdışı Tamer Teknik Servis

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Ülke: tr
    • www.ttservis.net
Arıza : LCD monitör birkaç saniye sonra görüntü gidiyor kapanıyor

1: Floresanlardan birinde oluşan arıza sebebiyle monitör korumaya geçer.
Çıkma monitörlerden sağlam bir floresan elde edinin,kart girişlerinde bulunan 4 yada 2 adet floresan girişlerine tek tek takarak monitörü açıp test edin,görüntü kaybolmadığında taktığınız yere giren lcd paneldeki floresan arızalıdır,aynı boyda bir floresan ile değiştirin.Değiştirme işlemi çok itina ister,sökerken paneli kırabilir yada arka reflektörlerde kalacak bir iz-leke sebebiyle görüntüde bulutlanma-izler meydana gelebilir.

2: Monitörün power-besleme devresinde (şişmiş-patlak bozuk) kondensatör varmı kontrol edin,varsa değiştirin.

3: devre elemanlarında lehim çatlağı olabilir.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2018, 13:54:21 Gönderen: Tamer Teknik Servis »

Herkese Kolay gelsin.Bu forum meslektaşlarımıza destek amaçlı kurulmuştur,herhangi bir çıkarımız yada reklam desteğimiz yoktur.500 küsür üyeyi geçtik,lakin herkes aradığını alıp gidiyor,bunu engellemek adına forumda bulunan bios vb. eklentileri indirebilmek için,her üyenin en az 5 dosya (bios vb.çalışır dosyalar) ekleme kriteri getirdik.5 dosya (bios vb.) yüklemeyen üyeler forumdaki eklentileri göremeyecek ve indiremeyecektir ! Kolay gelsin

Çevrimdışı VeSoN

• Moderatör
  • Üye
  • Ülke: 00
Teşekkürler

Çevrimdışı orienbaris

• Üye
  • **
Elimde bir lcd tv var. Benzer sekilfe acildiktan kisa bir sure sonra kapaniyor veya hic ekrana goruntu gelmiyordu. Power uzerinde bulunan 4 adet 16v 1000 mf kondansator vardi. Sismis oldugu icin 2 tanesi duyarliliklari degisebileceginden 4 unu de degistirdim. Bu islem sonunda ekran acilip calismaya basladi. Ancak kisa bir sure sonra yinelemeye basladi sorun. Bu sefer fliuresablarda oldugunu dusunup led aydinlatma ve ambient ozellikli led driver kullanarak calistirdim. Yine bir sure calisti ve ayni problem yeniden olustu. Power kartina ait devre semasini buldum. Sema uzerinden giderek tum olcumleri yaptim. Voltajlar nominal degerde idi. Bebde bu sebeple amper olcumu yapmadim. Cunku stand-by veya aktif moddaki tum voltajlar datasheette belirtilen degerde idi. Cold start icin gereken ampere ulasilamama ihtimalini dusunerek aydinlatma devresi sisteme bagli degilken tv yi acip sonradan aydinlatma devresini sisteme bagladim. Boylece dc 12v uzerinde dalgalanma olup olmadigina baktim. Fakat voltaj 11.8 civarina dusup 12 sinirinda sabitlendi. Fakat ekranda yine goruntu olmuyordu. Fakat aydinlatmayi baska bir kaynaktan besleyerek baktigimda lcdnin kendisinde veya goruntu devrelerinde bir sorun olmadigini calistigini gordum. Bu sebple soguk lehim vardir dusuncesiyle tum olasi lehimleri yeniledim. Ancak bir turlu bu sorunu cozemedim. En nihayetinde power kartini degistirdim ve tum sorunlar cozuldu. Sorum du ben neye bakmadim acaba? Baska gozden gecirmem gereken ve atladigim sey ne olabilir.

Çevrimdışı Tamer Teknik Servis

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
    • www.ttservis.net
En son Floresanlara giden yüksek voltaj çıkışlarındaki devrelerde sorun olabilir